Doğru Spor Nasıl Yapılır ?

Doğru Spor Nasıl Yapılır ?

Spor yaparken çoğu zaman sadece spor yapmak için yaparız. Yani koşmak yada bir spor dalı ile ilgilenmek arasında bize göre fark yoktur. Erkekler için hafta da bir halı saha maçları, bayanlar içinde sabah yada akşam yürüyüşleri en iyi spordur. Bu yanlış bilinen şeylerden kurtulmalısınız aksi takdirde zayıflamak yada formda kalmak imkansız olabilir.

Doğru Spor Nasıl Yapılır ?

Kendinize gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koyun. Kendi kendinize daha başlarken ‘ben her akşam on kilometre koşacağım,’ demeyin. Bunun yerine ‘haftada dört gün yarım saat yürüyeceğim diyerek başlayın kigerçekleştirebileceğiniz bir programınız olsun. Severek yaptığınız bir spor çeşidi seçin; aksi halde sürdürmekte zorlanırsınız. Eğer spor bir yaşam biçimi haline gelecekse önemli olan bilginiz, tecrübeniz, alışkanlıklarınız ve zevkinize uygun olanı bulup seçmek. Yoksa yetişkin insanların yaşamlarının rutini içerisine yabancısı oldukları öğeleri sokmaları oldukça zor.

Uyguladığınız egzersizler için takvim tutun. Gözlem ve araştırmalar en az haftanın üç günü en az yarım saat süre ile orta düzeyde spor yapmanın gereğini ortaya koymakta. Yani yürünecekse haftanın en az üç günü yarım saatte 3 km yürünmeli. Tutacağınız notlar kendiperformansınız görmek, gelişimi takip etmek ve hedefinize ulaşıp ulaşmadığınızı tespit etmek için önemli. Bu takvim üzerinde belirtiistediğiniz zamanları işaretleyin. Örıieğin hiç durmadan bir kilometre yüzmeyi planladığınız güne bir yuvarlak koyun; eğer o gün planlarınız tutar ve hedefe ulaşırsanız kendinizi ödüllendirin.

Bir adım sayar alın. Çok ucuza satılan modellerini de bulabileceğiniz bu küçük elektronik aletler çalıştırıldığı süre boyunca kaç adım attığınız saymakta. Atacağınız her 3,500 adım yaklaşık yarım saatlik tempolu yürüyüşe denk gelmekte. Egzersiz yaparken yiyip içtiklerinize dikkat ederek belirli bir program dahilinde kaslarınızı da geliştirmeye çalışın. Kaslı dokuya dönüşen her fazla kilo kolesterol mücadelesinde kazanılan bir mevzi demektir, çünkü yağ ne kadar kasa dönüşürse kalori yakışı artarak zayıflamayı da hızlandırır.Herhangi bir spor programına başlamadan sağlık durumunuzu tespit etmek üzere doktorunuzu ziyaret edin.